Dota 2 Majors 2018-2019: schedule, bracket, date, groups, and talent

Dota 2 Majors 2018-2019: schedule, bracket, date, groups, and talent

All the info on the five Majors of the Dota Pro Circuit 2018-2019 season. Date, schedule, bracket, groups, and talent will be updated on this page over time.

General info

  • The Dota Pro Circuit will have 5 Majors during the 2018-2019 season.

  • All the Majors must have at least sixteen teams, with at least two qualifiers per region. The regions for the additional qualifier slots are assigned by Valve depending on the Major.

  • The winner of the preceding Minor earns a spot in the following Major.

  • Even if not officially confirmed, the Playoffs should all feature a double-elimination bracket.

  • All the Majors have a $1,000,000 prize pool and 15,000 DPC points up for grabs.

DPC points and Prize Pool distribution

Place Prize DPC Points Percentage
1st $350,000 4950 33%
2nd $170,000 3000 20%
3rd $100,000 2100 14%
4th $80,000 1350 9%
5-6th $60,000 900 6%
7-8th $40,000 450 3%
9-12th $15,000 150 1%
13-16th $10,000 75 0.5%

The Kuala Lumpur Major

  • Date: from November 9th to 18th, 2018

  • Arena days: 16th to 18th

  • Location: Axiata Arena, Kuala Lumpur, Malaysia

  • Organizer: PGL

  • LAN Patch: 7.19d

Trailer

 

Teams

 

Europe

Team Secret

  • Nisha, MidOne, zai, YapzOr, Puppey

    • Coach: Sunbhie

Ninjas in Pyjamas

  • Ace, Fata, MinD_ContRoL3, Saksa, ppd

Alliance

  • qojqva, miCKe, Boxi, iNSaNiA, Taiga

    • Coach: Loda

CIS

Virtus.pro

  • RAMZES666, No[o]ne, 9pasha, RodjER, Solo

    • Coach: ArsZeeqq

Gambit Esports

  • Daxak, Afoninje, AfterLife, KingR, VANSKOR

    • Coach: boolk

China

PSG.LGD

  • Ame, Somnus丶M, Chalice, fy, xNova

    • Coach: QQQ

Vici Gaming

  • Paparazi灬, Ori, Yang, Fade, Dy

    • Coach: rOtk

Team Aster

  • Sylar, loveyouloveme4, Xxs, BoBoKa, Fenrir

    • Coaches: BurNIng, Q

North America

Evil Geniuses

  • Arteezy, SumaiL, s4, Cr1t-, Fly

    • Coach: Bulba

Forward Gaming

  • Resolut1on, YawaR, UNiVeRsE, MSS, SVG

    • Coach: Aui 2000

J.Storm

  • Moo, Bryle, Forev, MiLAN, March

    • Coach: DeMoN

SEA

Fnatic

  • MP, Abed, iceiceice, DJ, Jabz

    • Coach: DuBu

TNC Predator

  • Gabbi, Armel, Kuku, Tims, ninjaboogie

    • Coach: Kipspul

Tigers (DreamLeague S10 Minor winner)

  • Ahjit, inYourdreaM, Moonmeander, Xepher, 1437

South America

paiN Gaming

  • hFn, w33, tavo, KINGRD, MiSeRy

paiN X

  • ritsu, CCnC, 4dr, FLee, Liposa

 

Teams - The Kuala Lumpur Major 2018 - PGL

 

Talent List

 

Hosts

  • Paul "Redeye" Chaloner

  • Jorien "Sheever" van der Heijden

Analysts

  • Henrik "AdmiralBulldog" Ahnberg

  • Brian "BSJ" Canavan

  • Dominik "Black^" Reitmeier

  • David "GoDz" Parker

  • Johan "pieliedie" Åström

Casters

  • Toby "TobiWan" Dawson

  • Kyle "melonzz" Freedman

  • Owen "ODPixel" Davies

  • Ioannis "Fogged" Loucas

  • Andrew "Zyori" Campbell

  • Trent "TrentPax" MacKenzie

  • Dakota "KotLGuy" Cox

  • Grant "GranDGranT" Harris

EGG Casters

  • Danelie Purdue

  • Lysander Xonora

  • Partibhan "OnTheGo"

  • Sean "Hades" Goh

Fluffs

  • Jake "SirActionSlacks" Kanner

  • Pinda Rika "PindaPanda" Dorji

  • Lawrence "Malystryx" Phillips

Observers:

  • Johan "Weppas" Westberg

  • Rikard "skrff" Holm Melin

Interviewer:

  • Faraz Shababi

 

Talent List - The Kuala Lumpur Major 2018 - PGL

Main English Stream - PGL

Secondary streams

Group Stage

Date: November 9-10th, 2018.

  • The sixteen teams are split in four groups of four teams each.

  • The Group Stage follows the GSL format with a Bo3 double-elimination bracket.

  • The best two teams of each group advance to the upper bracket of the main event while the bottom two teams will have to fight in the lower bracket.

Groups - The Kuala Lumpur Major 2018 - TNC Predator

Opening Matches

Group A

  • Team Secret vs. J.Storm

  • paiN Gaming vs. Ninjas in Pyjamas

Group B

  • Evil Geniuses vs. Team Aster

  • Vici Gaming vs. TNC Predator

Group C

  • PSG.LGD vs. Tigers

  • Fnatic vs. Gambit Esports

Group D

  • Virtus.pro vs. Alliance

  • Forward Gaming vs. paiN X

Starting Time - The Kuala Lumpur Major - PGL

Group Stage Schedule

All times in Malaysia time zone (MYT).

MYT time now:

Day 1 - November 9th - Groups A and B

  • 10:00 - Group A - Team Secret vs J.Storm (Bo3) - Main Stream

  • 10:00 - Group A - Pain Gaming vs NiP (Bo3) - Stream#3

  • 10:00 - Group B - Evil Geniuses vs Team Aster (Bo3) - Stream#2

  • 10:00 - Group B - Vici Gaming vs TNC Predator (Bo3) - Stream#4

  • 13:00 - Group A - First Place Decider (Bo3) - Main Stream

  • 13:00 - Group B - First Place Decider (Bo3) - Stream#2

  • 16:00 - Group A - Last Place Decider (Bo3) - Main Stream

  • 16:00 - Group B - Last Place Decider (Bo3) - Stream#2

  • 19:00 - Group A - Second & Third Decider (Bo3) - Main Stream

  • 19:00 - Group B - Second & Third Decider (Bo3) - Stream#2

 
 

Images: PGL

Day 2 - November 10th - Groups C and D

  • 10:00 - Group D - Virtus.pro vs Alliance (Bo3) - Main Stream

  • 10:00 - Group D - Match#2 (Bo3) - Stream#3

  • 10:00 - Group C - PSG.LGD vs Tigers (Bo3) - Stream#2

  • 10:00 - Group C - Fnatic vs Gambit Esports (Bo3) - Stream#4

  • 13:00 - Group D - First Place Decider (Bo3) - Main Stream

  • 13:00 - Group C - First Place Decider (Bo3) - Stream#2

  • 16:00 - Group D - Last Place Decider (Bo3) - Main Stream

  • 16:00 - Group C - Last Place Decider (Bo3) - Stream#2

  • 19:00 - Group D - Second & Third Decider (Bo3) - Main Stream

  • 19:00 - Group C - Second & Third Decider (Bo3) - Stream#2

 
 

Images: PGL

Main Event

Date: November 11-18th, 2018.

  • The Playoffs feature a double-elimination bracket with Bo3 games.

  • The Grand Finals is Bo5; only the Lower Bracket Round 1 matches are Bo1.

Main event bracket - The Kuala Lumpur Major - PGL

Playoffs Schedule

All times in Malaysia time zone (MYT).

MYT time now:

Day 1 - November 11th - UBR 1 and LBR 1

  • 13:00 - Upper Bracket Round 1 - Match#1 (Bo3)

  • 16:00 - Upper Bracket Round 1 - Match#2 (Bo3)

  • 19:00 - Lower Bracket Round 1 - Match#1 (Bo1)

  • 20:00 - Lower Bracket Round 1 - Match#2 (Bo1)

Day 2 - November 12th - UBR 1 and LBR 1

  • 13:00 - Upper Bracket Round 1 - Match#3 (Bo3)

  • 16:00 - Upper Bracket Round 1 - Match#4 (Bo3)

  • 19:00 - Lower Bracket Round 1 - Match#3 (Bo1)

  • 20:00 - Lower Bracket Round 1 - Match#4 (Bo1)

Day 3 - November 13th - LBR 2

  • 10:00 - Lower Bracket Round 2 - Match#1 (Bo3)

  • 13:00 - Lower Bracket Round 2 - Match#2 (Bo3)

  • 16:00 - Lower Bracket Round 2 - Match#3 (Bo3)

  • 19:00 - Lower Bracket Round 2 - Match#4 (Bo3)

Day 4 - November 14th - LBR 3

  • 10:00 - Lower Bracket Round 3 - Match#1 (Bo3)

  • 13:00 - Lower Bracket Round 3 - Match#2 (Bo3)

Day 5 - November 16th - UBR 2 and LBR 4

  • 12:00 - Upper Bracket Round 2 - Match#1 (Bo3)

  • 15:00 - Upper Bracket Round 2 - Match#2 (Bo3)

  • 18:00 - Lower Bracket Round 4 - Match#1 (Bo3)

Day 6 - November 17th - Upper Bracket Final and LBR 4-5

  • 12:00 - Lower Bracket Round 4 - Match#2 (Bo3)

  • 15:00 - Lower Bracket Round 5 (Bo3)

  • 18:00 - Upper Bracket Finals (Bo3)

Day 7 - November 18th - Lower Bracket Final and Grand Final

  • 11:00 - Lower Bracket Final (Bo3)

  • 16:00 - Grand Final (Bo5)

Results - The Kuala Lumpur Major - PGL

The Chongqing Major

  • Date: from January 19th to 27th, 2019

  • Location: Chongqing, China

  • Organizer: StarLadder

  • LAN Patch: 7.20e

 

Teams

 

Europe

Team Secret

  • Nisha, MidOne, zai, YapzOr, Puppey

    • Coach: SunBhie

Team Liquid

  • MATUMBAMAN, shadow (substitutes Miracle-), MinD_ContRoL, GH, Kuroky

Alliance

  • qojqva, miCKe, Boxi, iNSaNiA, Taiga

    • Coach: Loda

CIS

NoPangolier

  • Naive-, Ceyler, Ghostik, Zayac, CemaTheSlayer

Virtus.pro

  • RAMZES666, No[o]ne, 9pasha, RodjER, Solo

    • Coach: ArsZeeqq

China

Team Aster

  • Sylar, loveyouloveme, Xxs, BoBoKa, Fenrir

    • Coach: Q

Vici Gaming

  • Paparazi灬, Ori, Yang, Fade, Dy

    • Coach: rOtK

PSG.LGD

  • Ame, Somnus丶M, Chalice, fy, xNova

    • Coach: QQQ

EHOME (The Bucharest Minor winner)

  • eGo, ASD, Faith_bian, 天命, y`

    • Coach: xiao8

North America

J.Storm

  • Moo, Bryle, FoREv, Fear, March

    • Coach: DeMoN

Forward Gaming

  • YawaR, Resolut1on, UNiVeRsE, MSS, SVG

    • Coach: Aui_2000

Evil Geniuses

  • Arteezy, SumaiL, S4, Cr1t-, Fly

    • Coach: BuLba

SEA

Fnatic

  • MP, Abed, iceiceice, Dj, Jabz

    • Coach: DuBu

TNC Predator

  • Gabbi, Armel, ryOyr, Tims, ninjaboogie

    • Coach: Kipspul

South America

paiN Gaming (team signed by Chaos Esports Club)

  • hFn, w33, tavo, Kingrd, MISERY

Thunder Predator

  • Atun, LeoStyle-, Frank, Matthew, Prada

 

Talent List

Talent List - The Chongqing Major 2019 - StarLadder

Talent List - The Chongqing Major 2019 - StarLadder

Host

  • Richard Campbell

Analysts

  • David "GoDz" Parker

  • Dominik "Lacoste" Stipić

  • Alan "Nahaz" Bester

  • Dominik "Black^" Reitmeier

Casters

  • Gabriel "Lyrical" Cruz

  • Ioannis "Fogged" Loucas

  • Toby "TobiWan" Dawson

  • Kyle Freedman

Observers

  • Johan "Weppas" Westberg

  • Jonathan "Pimpmuckl" Liebig

Interviewer

  • Lawrence "Malystryx" Phillips

Note: The English, Russian and Chinese broadcast teams will work on-site.

Main English Stream

Secondary streams

Group Stage

Date: January 19-20th, 2019.

  • The sixteen teams are split in four groups of four teams each.

  • The Group Stage follows the GSL format with a Bo3 double-elimination bracket.

  • The best two teams of each group advance to the upper bracket of the main event while the bottom two teams will have to fight in the lower bracket.

Groups - The Chongqing Major 2019 - StarLadder

Groups - The Chongqing Major 2019 - StarLadder

Opening Matches

Group A

  • Virtus.pro vs. EHOME

  • Chaos Esports Club vs. TNC Predator

Group B

  • Team Secret vs. Thunder Predator

  • PSG.LGD vs. Forward Gaming

Group C

  • Team Liquid vs. The Pango

  • Vici Gaming vs. J.Storm

Group D

  • Evil Geniuses vs. Team Aster

  • Fnatic vs. Alliance

Main Event

Date: January 22nd-27th, 2019.

  • The Playoffs feature a double-elimination bracket with Bo3 games.

  • The Grand Finals is Bo5; only the Lower Bracket Round 1 matches are Bo1.

Schedule

The complete schedule of The Chongqing Major 2019 is available and updated daily on the StarLadder website.

DreamLeague Season 11

  • Date: from March 14th to 24th, 2019

  • Arena days: 22th to 24h

  • Location: Annexet, Stockholm, Sweden

  • Organizer: DreamHack

  • LAN Patch: 7.21c

 

Teams

 

Europe

Ninjas in Pyjamas

  • Ace, Fata, 33, Saksa, ppd

    • Coach: Clairvoyance

Team Secret

  • Nisha, MidOne, zai, YapzOr, Puppey

    • Coach: SunBhie

Team Liquid

  • MATUMBAMAN, Miracle-, MinD_ContRoL, GH, Kuroky

    • Coach: rmN-

CIS

Virtus.pro

  • RAMZES666, No[o]ne, 9pasha, RodjER, Solo

    • Coach: ArsZeeqq

Natus Vincere

  • Crystallize, Magical, Blizzy, Chuvash, SoNNeikO

    • Coach: Mag

China

EHOME

  • NeverEnd, ASD, XinQ, 天命, y`

    • Coach:xiao8

Keen Gaming

  • old chicken, 一, eLeVeN, Kaka, dark

    • Coach: Fyms

Vici Gaming ( StarLadder Minor winner)

  • Paparazi灬, Ori, Yang, Fade, Dy

    • Coach: rOtk

North America

Evil Geniuses

  • Arteezy, SumaiL, s4, Cr1t-, Fly

    • Coach: BuLba

J.Storm

  • Moo, Bryle, FoREv, Fear, March

    • Coach: DeMoN

Forward Gaming

  • YawaR, Resolut1on, UNiVeRsE, MSS, SVG

SEA

Fnatic

  • MP, Abed, iceiceice, Dj, Jabz

    • Coach: DuBu

Mineski

  • Ahjit, Moon, kpii, Febby, pieliedie

South America

Chaos Esports Club

  • hFn, w33, tavo, Kingrd, MISERY

    • Coach: TeaGuvnor

Infamous

  • Timado, Robo-Z, Papita, MoOz, Wu

 
Teams - DreamLeague Season 11: The Stockholm Major 2019 - DreamHack

Teams - DreamLeague Season 11: The Stockholm Major 2019 - DreamHack

Talent List

Hosts

  • Jorien "Sheever" van der Heijden

  • Jake "SirActionSlacks" Kanner

Analysts/Commentators

  • Owen "ODPixel" Davies

  • Ioannis "Fogged" Loucas

  • Michelle "Moxxi" Song

  • Henrik "AdmiralBulldog" Ahnberg

  • David "GoDz" Parker

  • Admir "lizZard" Salkanović

Observers

  • Johan "Weppas" Westberg

  • Rikard "skrff" Holm Melin

Talent List - DreamLeague Season 11: The Stockholm Major 2019 - DreamHack

Talent List - DreamLeague Season 11: The Stockholm Major 2019 - DreamHack

Main English Stream

Group Stage

Date: March 14th-15th, 2019.

  • The sixteen teams are split in four groups of four teams each.

  • The Group Stage follows the GSL format with a Bo3 double-elimination bracket.

  • The best two teams of each group advance to the upper bracket of the main event while the bottom two teams will have to fight in the lower bracket.

Main Event

Date: March 16th-24th, 2019.

  • The Playoffs feature a double-elimination bracket with Bo3 games.

  • The Grand Finals is Bo5; only the Lower Bracket Round 1 matches are Bo1.

Schedule

Broadcast days

Schedule broadcast days - DreamLeague Season 11 The Stockholm Major 2019 - DreamHack

Schedule broadcast days - DreamLeague Season 11 The Stockholm Major 2019 - DreamHack

Arena days

Schedule arena days - DreamLeague Season 11 The Stockholm Major 2019 - DreamHack

Schedule arena days - DreamLeague Season 11 The Stockholm Major 2019 - DreamHack

MDL Disneyland Paris 2019

Date: from May 4th to 12th, 2019

Arena days: 9th to 12th

Location: Disneyland Paris, Paris, France

Organizer: Mars Media

LAN Patch: 7.21d

 

Teams

 

Europe

Team Secret

  • Nisha, MidOne, zai, YapzOr, Puppey

    • Coach: Sunbhie

Team Liquid

  • Miracle-, MATUMBAMAN, MinD_ContRoL, GH, Kuroky

    • Coach: rmN-

OG

  • ana, Topson, 7ckngMad, JerAx, N0tail

    • Coach: Sockshka

Ninjas in Pyjamas (Dota PIT Minor winner)

  • Ace, Fata, 33, Saksa, ppd

    • Coach: Clairvoyance

CIS

Virtus.pro

  • RAMZES666, No[o]ne, 9pasha, RodjER, Solo

    • Coach: ArsZeeqq

Team Empire

  • dream’, Kodos, Maden, sayuw, KingR

    • Coach: KaHT

China

Keen Gaming

  • old chicken, 一, eLeVeN, Kaka, dark

    • Coach: Fyms

PSG.LGD

  • Ame, Somnus丶M, Chalice, fy, xNova

    • Coach: QQQ

Vici Gaming

  • Paparazi灬, Ori, Yang, Fade, Dy,

    • Coach: rOtk

North America

Evil Geniuses

  • Arteezy, SumaiL, s4, Cr1t-, Fly

    • Coach: BuLba

compLexity Gaming

  • Meracle, Limmp, Deth, Zfreek, Adam

    • Coach: Kips

TEAM TEAM

  • EternaLEnVy, Gunnar, Brax, Newsham, ixmike88

SEA

Fnatic

  • MP, Abed, iceiceice, DJ, Jabz

    • Coach: DuBu

Mineski

  • Ahjit, Moon, Kpii, Bimbo, ninjaboogie

South America

paiN Gaming

  • Mandy, 4dr, Liposa, Thiolicor, 444

Chaos Esports Club

  • hFn, w33, tavo, MISERY, Kingrd

    • Coach: TeaGuvnor

 
Teams - MDL Disneyland Paris 2019 - Mars Media

Teams - MDL Disneyland Paris 2019 - Mars Media

Talent List

  • Kyle "melonzz" Freedman

  • Jorien "Sheever" van der Heijden

  • Jake "SirActionSlacks" Kanner

  • David "GoDz" Parker

  • Neal "tsunami" Khandheria

  • William "Blitz" Lee

  • Ioannis "Fogged" Loucas

  • Grant "GranDGranT" Harris

  • Owen "ODPixel" Davies

  • Austin "Capitalist" Walsh

Talent List - MDL Disneyland Paris 2019 - Mars Media

Talent List - MDL Disneyland Paris 2019 - Mars Media

Main English Stream

Secondary streams

Group Stage

Date: May 4-9th, 2019.

  • The sixteen teams are split in four groups of four teams each.

  • The Group Stage follows the GSL format with a Bo3 double-elimination bracket.

  • The best two teams of each group advance to the upper bracket of the main event while the bottom two teams will have to fight in the lower bracket.

Main Event

Date: May 9-12th, 2019.

  • The Playoffs feature a double-elimination bracket with Bo3 games.

  • The Grand Finals is Bo5; only the Lower Bracket Round 1 matches are Bo1.

EPICENTER Major 2019

  • Date: from June 22nd to 30th, 2019

  • Arena days: 28th to 30th

  • Location: CSKA Arena, Moscow, Russia

  • Organizer: Epic Esports Events

  • LAN Patch: 7.22c

 

Teams

 

Europe

Team Secret

  • Nisha, MidOne, zai, YapzOr, Puppey

    • Coach: Sunbhie

Team Liquid

  • Miracle-, w33, MinD_ContRoL, GH, Kuroky

    • Coach: rmN-

OG

  • ana, Topson, 7ckngMad, JerAx, N0tail

    • Coach: Sockshka

Ninjas in Pyjamas (StarLadder Minor winner)

  • Ace, Fata, 33, Saksa, ppd

    • Coach: Pajkatt

Alliance (StarLadder Minor 2nd place)

  • miCKe, qojqva, Boxi, iNSaNiA, Taig

    • Coach: Loda

CIS

Gambit Esports

  • Daxak, Afoninje, AfterLife, Immersion, fng

    • Coach: boolk

Virtus.pro

  • RAMZES666, No[o]ne, 9pasha, RodjER, Solo

    • Coach: ArsZeeqq

China

PSG.LGD

  • Ame, Somnus丶M, Chalice, fy, xNova

    • Coach: QQQ

Royal Never Give Up

  • Monet, Setsu, Flyby, LaNm, ah fu

    • Coach: Super

Vici Gaming

  • Paparazi灬, Ori, Yang, Fade, Dy,

    • Coach: rOtk

North America

Forward Gaming

  • YawaR, CCnC, Sneyking, MSS, pieliedie

    • Coach: Aui_2000

Evil Geniuses

  • Arteezy, SumaiL, s4, Cr1t-, Fly

    • Coach: BuLba

SEA

TNC Predator

  • Gabbi, Armel, Kuku, Tims, Eyyou

    • Coach: Heen

Fnatic

  • MP, Abed, iceiceice, DJ, Jabz

    • Coach: DuBu

South America

paiN Gaming

  • Mandy, 4dr, Liposa, Thiolicor, 444

Infamous

  • oliver, Black^, HesteJoe-Rotten, Biver, Papita

 
Teams - EPICENTER Major 2019 - Epic Esports Events

Teams - EPICENTER Major 2019 - Epic Esports Events

Talents List

Hosts

  • Jorien "Sheever" van der Heijden

  • Alan "Nahaz" Bester

Analysts

  • Trent "TrentPax" MacKenzie

  • Admir "lizZard" Salkanović

  • Dominik "Lacoste" Stipić

  • David "GoDz" Parker

Casters

Owen "ODPixel" Davies

Ioannis "Fogged" Loucas

Toby "TobiWan" Dawson

Kyle "melonzz" Freedman

Content maker

  • Leah "Reinessa" Blake

Talent List - EPICENTER Major 2019 - Epic Esports Events

Talent List - EPICENTER Major 2019 - Epic Esports Events

Main English Stream

Secondary stream

Group Stage

Date: June 22nd-23rd, 2019.

  • The sixteen teams are split in four groups of four teams each.

  • The Group Stage follows the GSL format with a Bo3 double-elimination bracket.

  • The best two teams of each group advance to the upper bracket of the main event while the bottom two teams will have to fight in the lower bracket.

Images: Epic Esports Events

Main Event

Date: June 24th - 30th, 2019.

  • The Playoffs feature a double-elimination bracket with Bo3 games.

  • The Grand Finals is Bo5; only the Lower Bracket Round 1 matches are Bo1.

Playoffs schedule - EPICENTER Major 2019 - Epic Esports Events

Playoffs schedule - EPICENTER Major 2019 - Epic Esports Events

Header image: Valve

Vincenzo is an esports writer with five years of experience. Former head editor for Natus Vincere, he has produced content for DreamHack, FACEIT, DOTAFire, 2P, and more. Follow him on Twitter and Facebook.